I spotkania użytkowników QGIS już za nami

Pomysł na zorganizowanie tego spotkania kiełkował od lat, ale zawsze brakowało czasu na jego realizację. Główny problem polegał na określeniu docelowej grupy uczestników oraz formuły. Wiemy oczywiście, jak szerokie jest grono użytkowników programu QGIS, ale ta wiedza wcale nie ułatwiała zadania. Ostatecznie po przeprowadzeniu kilku ankiet na polskim forum QGIS postanowiliśmy zaserwować wszystkiego po trochu. Potrzebni byli tylko prelegenci, miejsce i termin. Zdecydowaliśmy się na 19 czerwca 2018 roku, dzień przed konferencją "GIS w nauce", która w tym roku gości w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zwróciliśmy się bezpośrednio do najaktywniejszych uczestników naszego forum z prośbą o przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat. Zależało nam na osobach, które od lat dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Oddzielną sesję zaplanowaliśmy dla zaprzyjaźnionych firm, które są użytkownikami programu QGIS. Udało się zaprosić trzech znaczących graczy: Orange, PGE oraz Wodociągi Opolskie. Ostatnią sesję postanowiliśmy poprowadzić w formule lightning talk, czyli krótkiej i szybkiej prezentacji. Zgłaszające się osoby miały jedynie 5 minut na zaprezentowanie swoich doświadczeń z QGIS. Pomimo naszych pierwotnych obaw, ta formuła sprawdziła się całkiem nieźle i z przyjemnością słuchało się przez prawie godzinę skondensowanych informacji związanych z QGIS, serwowanych jedna za drugą.

Inauguracja spotkania przez Dziekana WIŚ PK

Spotkanie otworzył gospodarz - Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, dr hab.inż. Stanisław M.Rybicki. Po powitaniu uczestników wręczył oficjalne certyfikaty projektu QGIS najlepszym studentom wydziału, kończącym w tym semestrze zajęcia z przedmiotu Systemów Informacji Przestrzennej. Całość tych zajęć oparta jest na programie QGIS, zaś Politechnika Krakowska jest pierwszą uczelnią w Polsce i jedną z pierwszych na świecie, które uzyskały prawo certyfikowania swoich zajęć.

Certyfikaty QGIS & PK

Tematyka i forma prezentacji była bardzo zróżnicowana. Przeważały prezentacje pokazywane w formie slajdów, lecz Adrian Bocianowski z firmy Lehmann + Partner Polska zaprezentował w ciągu 5 minut działanie wtyczki z zakresu drogownictwa. Duża klasa!

O pierwszej sesji pisać nie będę. Po jej zakończeniu zrobiliśmy wspólne zdjęcie przed budynkiem Działowni. Jeśli uznać, że to nieoficjalna lista obecności - uczestników było około 100. Tyle miejsc siedzących oferowała nam zarezerwowana sala wykładowa. Czy za rok będziemy negocjowali z Rektorem zarezerwowanie w tym samym budynku auli na 300 osób? Zobaczymy.

Lista obecności; chyba zgodna z RODO ;)

Tematyce wodnej poświęcone były aż cztery prezentacje. Mnie najbardziej zapadła w pamięć opowieść Sebastiana Radzimskiego (Wodociągi Opole) o stopniowym dochodzeniu do optymalnego wykorzystania wolnego oprogramowania w przedsiębiorstwie wodociągowym.

Trzy prezentacje traktowały o wykorzystaniu programu QGIS przez przyrodników, a w zasadzie przyrodniczki. Alina Gerlée (Uniwersytet Warszawski) opowiedziała o wielu narzędziach, ale większość słuchaczy zapamiętała pewnie różowe borsuki. Katarzyna Szondelmejer opowiedziała o żubrach, zaś Aleksandra Kolanek (Uniwersytet Wrocławski) o badaniach siedlisk gadów.

Jakub Jagiełło (Orange Polska) przedstawił bardzo kompleksową koncepcję wykorzystania QGIS przy planowaniu i projektowaniu sieci światłowodowych. Karol Stós i Marcin Bartosik (PGE Energia Ciepła S.A.), prezentując wykorzystanie QGIS w branży ciepłowniczej, nie tylko komplementowali projekt QGIS, ale również wskazywali obszary problematyczne.

Organizatorki imprezy z Koła Naukowego "Szuwarek"

Poza tym można było posłuchać o wielu innych ciekawych tematach. Bardzo spodobała mi się prezentacja Sławomira Bieniasa (GIS and FLY), który przekazał swoje doświadczenia z budowy portalu mapowego. W trakcie wieczornego spotkania na Kazimierzu spore zainteresowanie wzbudził temat danych OpenStreetMap, prezentowany przez Mateusza Koniecznego (OSM) oraz wizualizacji zabudowy Krakowa, prezentowany przez Klaudię Dybaś (Politechnika Krakowska).

W trakcie imprezy można było zaopatrzyć się w bezpłatne egzemplarze czasopisma Geodeta, przekazane nam przez wydawcę. Dziękujemy za nie oraz za patronat medialny.

Większość prezentacji można już pobierać ze strony imprezy. Mamy nadzieję, że spotkamy się w tym samym miejscu już za rok, z jeszcze ciekawszymi tematami do dyskusji. Wszelkie uwagi do zakończonej właśnie imprezy oraz propozycje zmian prosimy zgłaszać już teraz na naszym forum w dziale spotkania.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i sympatyczną atmosferę. Do zobaczenia.

 
Do góry
blog/i_spotkania_uzytkownikow_qgis_juz_za_nami.txt · ostatnio zmienione: 2018/06/22 20:07 przez robert
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0